“Drone Wars”: Turqia tani është në rrugën e saj për t’u bërë një lider në tregun e dronëve

0 0
Read Time:1 Minute, 10 Second

Platforma e lajmeve e industrisë së mbrojtjes me seli në Mbretërinë e Bashkuar “Drone Wars” publikoi një analizë në lidhje me suksesin e Turqisë në sektorin e mjeteve ajrore pa pilot (dronë).

Platforma e lajmeve e industrisë së mbrojtjes me seli në Mbretërinë e Bashkuar “Drone Wars” publikoi një analizë në lidhje me suksesin e Turqisë në sektorin e mjeteve ajrore pa pilot (dronë). Në analizë, u tha se “Turqia tani është në rrugën e saj për t’u bërë një lider në tregun e dronëve”.

Në analizë thuhet se: “Dronët e prodhuar nga Turqia kanë provuar veten në terren” dhe se “Turqia është tani në rrugën e saj për t’u bërë një lider në tregun e dronëve”.

Analiza gjithashtu bëri të ditur se Turqia ka thyer monopolin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Izraelit në sektorin e dronëve.

Droni i armatosur “Bayraktar TB2” u tregua si shembull, ndërsa u theksua suksesi i jashtëzakonshëm i tyre në Libi, Siri dhe Karabakun Malor.

Bëhet e ditur se suksesi i Turqisë gjithashtu ka tërhequr vëmendjen e Mbretërisë së Bashkuar.

Ministri britanik i Mbrojtjes Ben Wallace përmendi dronët Bayraktar TB2 si shembuj në raportin e tij.

“Ndërsa Turqia është në rrugën e saj për t’u bërë një superfuqi në fushën e dronëve, evropianët duhet të kenë turp të jenë në gjumë”, shkruhet në analizën e “Drone Wars”.(TRT SHQIP)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »