SHBA nxjerr nga deti gjuajtësin $65mln që ra nga aeroplanmbajtësja gjatë stuhisë (fotot

0 0
Read Time:56 Second

  

Një avion ushtarak amerikan që ishte marrë nga era e fortë dhe hedhur në det nga aeroplanmbajtësja gjatë një stuhie, është rekuperuar, njoftonte sot marina e SHBA.

https://006760c67e81d219b828e7b00932db4d.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Gjuatësi i tipit F-18E Super Hornet me vlere rreth 65 milione dollare, kishte rënë nga kuverta e aeroplanmbajtëses USS Harry S. Truman “pas një moti të keq të papritur” më 8 korrik.

Marina e SHBA tha se kishte arritur të nxirrte avionin nga deti Mesdhe, teksa pamjet e marra në ishullin italian të Siçilisë e tregonin atë të mbëshjellë me veshje mbrojtëse, të vendosur në transportusen ushtarake USNS Mendonca.

Zyrtarët thanë se gjuajtësi ishte gjetur në një thellësi prej 3,500 metra nga grupet e kërkimit nënujor.

Avioni i rekuperuar një javë më parë tashmë është vendosur në një bazë ushtarake dhe do të transportohet drejt SHBA.

Komandanti Miguel Lewis, tha: “Grupe e specialistëve SUPSALV realizuan operacionin e sigurt të rekuperimit brenda 27 ditëve nga incidenti”.

“I gjithë oepracioni nuk zgjati më shumë se 24 orë, që tregon përkushtimin dhe aftësitë e grupit”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »