Prezantohet pamja e parë e avionit turk pa pilot “Bayraktar Kızılelma”

0 0
Read Time:58 Second

Kreu i kompanisë Baykar Teknoloji (Baykar Technology), Selçuk Bayraktar ka ndarë fotografinë e parë me pamjen e lyer me bojë të avionit turk pa pilot “Bayraktar Kızılelma” (Molla e Kuqe).

16.06.2022

Prezantohet pamja e parë e avionit turk pa pilot "Bayraktar Kızılelma"

Kreu i kompanisë Baykar Teknoloji (Baykar Technology), Selçuk Bayraktar ka ndarë fotografinë e parë me pamjen e lyer me bojë të avionit turk pa pilot “Bayraktar Kızılelma” (Molla e Kuqe), transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një postim nga Twitteri, Bayraktar tha se “Fotografia e parë e ‘Bayraktar Kızılelma’ në formën e tij të lyer. Ushtaraku i nivelit të lartë, Ergin Saygun, xhaxha Ömeri dhe kryetari Köseoğlu…”.

Baykar, më parë kishte njoftuar se projektin e Sistemit të Avionit Luftarak pa Pilot (MIUS) që po zhvillon e ka emërtuar “Bayraktar Kızılelma”.

“Bayraktar Kızılelma” me manovrat e tij agresive dhe inteligjencën artificiale të avancuar, në të ardhmen do të jetë ndër elementët më të fortë të forcave të sigurisë në fushën e betejës.

Gjithashtu “Bayraktar Kızılelma”, do të ketë aftësinë për t’u ulur dhe ngritur nga anija me pistë të shkurtër si “TCG Anadolu” që Türkiye (Turqia) ka ndërtuar dhe falë kësaj aftësie do të luajë një rol të rëndësishëm në misionet jashtë vendit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »