Njihuni me aeroportin me të rrezikshëm në botë!

1 0
Read Time:1 Minute, 42 Second

Aeroporti Lukla-Tenzing-Hillary është i famshëm dhe  është  pika hyrëse e shumë alpinistëve dhe alpinisteve në rrugën e tyre për në malin Everest. Trafiku arrin kulmin rreth muajit prill, kur fillon sezoni i ngjitjeve në Everest.


Por ky aeroport njihet edhe për rrezikshmërinë e tij: aeroporti ndodhet në një zonë malore, në 2845 metra lartësi (9333 këmbë), dhe është i rrethuar nga male të larta.

Për më tepër, aeroporti nuk ka një sistem radar, ose një sistem uljeje instrumentale (ILS). Pista, 526 metra e gjatë dhe 91 metra (300 këmbë) e gjerë, ka një pjerrësi prej 11.7%. Vetëm avionët me ngritje dhe ulje të shkurtër (STOL) lejohen të operojnë.

Aty operon më së shumtu  aeroplani Let L-410 Turbolet është një aeroplan turbo me 19 vende i zhvilluar dhe ndërtuar nga kompania çeke Let Kunovice. Hyri në shërbim në vitin 1970.
Aeroporti ka një rrrzikshmëri të lartë pasi ndodhet në grykën e maleve për rreth,ati i duhet një sbritje thuase vertikale dhe ngritje të shpejtë pasi dhe pista është e vogël.
Aeroporti është i njohur me aksidente të shumta fatale..!

Më 27 maj 2017, një tjetër Let 410, i regjistruar 9N-AKY dhe i operuar nga Goma Air në një fluturim mallrash nga Aeroporti Kathmandu-Tribhuvan (KTM) ndikoi në terren ndërsa po i afrohej pistës së Lukla. Avioni zbriti shumë herët në kushte të dukshmërisë së dobët. Të dy pilotët u vranë. Një anëtar i tretë i ekuipazhit pësoi lëndime të rënda.

Më 8 tetor 2008, një DHC-6 Twin Otter, i regjistruar 9N-AFE dhe i operuar nga Yeti Airlines, u rrëzua në afrimin përfundimtar pasi pajisjet e tij të uljes goditën gardhin rrethues të aeroportit. Tetëmbëdhjetë njerëz vdiqën, duke përfshirë gjashtëmbëdhjetë turistë dhe dy anëtarë të ekuipazhit. I mbijetuari i vetëm ishte një nga pilotët.

Të gjitha linjat ajrore nepaleze janë të ndaluara të operojnë brenda Bashkimit Evropian që nga viti 2013. Vendimi u rinovua në dhjetor 2018, pasi nuk u vërejt asnjë përmirësim në mbikëqyrjen e sigurisë nga rregullatori i aviacionit civil Europian!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »