Ali Aliu i vetmi pilot supersonikut mig 21Ali Aliu, piloti i vetem shqiptar qe fluturoi me MiG-21 ne FA Jugosllave.Ali Aliu i vetmi pilot supersonikut mig 21

0 0
Read Time:1 Minute, 34 Second

Ai u rrit ne Ferizaj, dhe qe i vogel kishte dëshire të fluturonte. Pas një konkursi u pranua Gjimnazin Ushtarak te Aviacionit Marshall Tito,në Mostar të Bosnjës. Me pas Akademinë e Forcave Ajrore në Zadar të Kroacise. Ne vitin 1968 u titullua pilot gjuajtës dhe fluturoi deri në vitin 1992 kur u lirua. Gjate karrierës së tij si pilot shërbeu në funksione të ndryshme, si pilot instruktor kalimi ne MiG-21, Komandant Skuadrilje e deri në Zv. Komandant Regjimenti.

Kreu rreth 6000 fluturime duke grumbulluar 2700 orë, nga të cilat 2200 orë në MiG-21.

Ai fluturoi me shumë aeroplanë si Soko 522, J-21 Jastreb, G-2 Galeb, MiG-21F-13, MiG-21PFM, MiG-21U/US, MiG-21FM dhe MiG-21Bis.

Ne 1999, si ish ushtarak i lartë, u burgos nga regjimi i Miloshevicit, por fati e deshi te shpëtonte.

Fragmente të shkëputura nga arkivi filmik i RTK, kushtuar pilotit Ali Aliu në kohën qe ai sherbeu në njesitë e JNA. 1979.

Aliu është i zhgënjyer se si Kosova nuk e ka as edhe një helikopter.

“Hapësira ende është e pazbuluar, mundësitë e arritjeve teknologjike janë shumë të kufizuara, në realitet ende nuk kanë arritur t’i zbulojnë të gjitha fshehtësitë e ajrit dhe për atë arsye është shumë interesant e sidomos për të rinjtë ku janë edhe shpejtësitë e mëdha, por janë edhe rreziqet shumë të mëdha”, ka thënë Ali, në numrin festiv të gazetës Zëri.

Ai ka thënë se ka bërë plot 6 mijë fluturime, brenda 2 mijë e 700 orëve.

Ndihet keq që Kosova nuk ka helikopterë.

“Nuk ka shtet në botë që nuk ka njësit të helikopterëve apo të aviacionit apo diçka të ngjashme. Ne në çdo pikëpamje jemi bisht i ndodhive botërore, kështu që nuk e di ndoshta mungesa e helikopterit është bërë me qëllim”, ka thënë ai

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »